boystrack225.jpg

Sportsmanship Award

Recognizing Bettendorf Middle School athletes who show outstanding qualities in the areas of attitude, leadership, and work ethic.

As a teacher, principal, and intramural and cheerleading coach, Reggie McGill exemplified the true meaning of sportsmanship. For her leadership and dedication to the students and faculty at Middle School, this award is named in her honor.

Regina McGill Sportsmanship Award

The Regina McGill Sportsmanship Award is given each season to individual members of the Bettendorf Middle School athletic teams who show outstanding qualities in the areas of attitude, leadership, and work ethic. Students must show themselves to be team players while demonstrating respect toward coaches, teammates, officials, and opponents.

2015-2016

4th Quarter

TRACK7th Grade Girls (Armstrong)

Katie Girsch, London Hockaday, Hally Michaelis, Olivia Newton, Niyah Sharif

8th Grade Girls (Tritt)

Emma Dennison, Claudia Johnson, Brooke McGee, Maisy Ploessl

7th Grade Boys (Lammers)

Eduardo Bayer DeAndrade, TJ Fitzpatrick, Aiden Goerdt, Gunnar Holmberg, Kane Schmidt, Ben Wilkinson


8th Grade Boys (Hernandez)

Isaac Arp, Austin Canas, Jacob Crouch, Mitch Nikulski, Colton Vikto, CJ Wray

3rd Quarter

BOYS BASKETBALL8th Grade Black (Maurer & Batke)

Parker Beck, Joe Byrne, George Elias, Adam Like, Zach Marsh

8th Grade Gold (Clayton & Hernandez)

Jacob Crouch, London Jacks, Nick Johnson, Zachary Scholl, Jacob Weaver

7th Grade Black (Budde & Loss)

Eduardo Bayer DeAndrade, TJ Fitzpatrick, Aiden Goerdt, Gunnar Holmberg, Kane Schmidt, Ben Wilkinson


7th Grade Gold (Cole & Pipe)

Alex Adame, Gunner Holmberg, Eddie Levetzow, Nick Moore, Kiran Willis

2nd Quarter

GIRLS BASKETBALL7th Grade Black (Pipe)
Caidince Cleveland, Megan Henson, Kayla Petry, Samantha Scott
7th Grade Gold (Myers)Ellie Aanestad, Grace Alber, Hally Michaelis
8th Grade Gold (Clayton)
Annika Braaten, Mia Griffin, Claudia Johnson, Brooke McGee, Anna Walraven
WRESTLING8th GradeTrent Fuessel, Brian Jackson, Johnny Swarm, Jacob Yoke

1st Quarter

VOLLEYBALL7th Grade Black (DeLong)Rayanne Brackey, Ashley Fountain, Ellie Ryser and Ashlynn Whitcanack
7th Grade Gold (Thompson)Kaitlyn Flick, Katie Girsch, Abby Schafer, Kate Schermerhorn and Annie Stotlar
8th Grade Black (Matheson)Abbey Van Middlesworth
8th Grade Gold (Hayes)Mya Christensen and Erica Smith
FOOTBALL7th Grade Gold (Hartman)Tavian Antu and Carter Lenning
7th Grade Red (Matthys)Kaden Klemme, Mason Loss, Caleb Pipe and Jacob Ripple
7th Grade Black (Kalar)Ryan Cole, Kaden Garza and Charlie Judge
8th Grade Black (Pipe)Stephen Bonin and Andrew Wall
8th Grade Gold (Hernandez)Jace Gove, Jake Hornbuckle, Peter Hurd and Payton Sullivan